Bakırköy Yös Dershanesi
Anasayfa / Blog / Eğitim Blog Detayı
 • Yös Kursu

  VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

  • 10 Ara
  • EDİNİM AKADEMİ
  Geleceğin yapı taşlarını oluşturan öğrencilik yıllarının daha verimli ve başarılı geçmesi için planlı olmayı yaşam tarzı haline getirmek durumundayız. Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Bu yeni dönemde, kendisi için daha iyi ve planlı çalışacağına dair söz veren milyonlarca öğrenci var. Hedeflerimize ulaşmak için verimli çalışma yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmek ve hayatımıza adapte etmemiz gerekiyor. Verimli çalışma yöntemleriyle ilgili hazırladığımız listeyi aşağıdan okuyabilirsiniz.

  1. Amaçlarınızı belirleyin

  Başarılı olabilmek için mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, kişinin buna inanması gerekir. Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlarda bu davranışların etkisiyle elde edilir. Plan, sanıldığı gibi sadece ders çalışma sürelerini planlamak için yapılmaz. Planın en önemli işlevi aynı zamanda kendinize zaman ayırmaktır. Hangi dersi ne zaman ve nasıl çalışmanız gerektiğini düşündükten sonra sıra plan yapmaya gelir. Plan yaparken hangi aralıklarda hangi derse çalışacağınızı, dinlenmek için ne kadar vakit ayıracağınızı ve uyuyup uynacağınız saati belirlemelisiniz.

  2. Günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapın

  Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapmak çok önemlidir. Bir gün önceden, bir hafta önceden ve aylar öncesinden bitirmeyi hedeflediğiniz konular için planlar yapın. Konuların hangi tarihe kadar bitmesi gerektiğini önceden belirlemelisiniz. Son ana yığılmış olan konular sizi yalnızca strese sokar ve veriminizi büyük oranda düşürür.

  3. Zamanı verimli kullanın

  Herkes bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Öğrencinin ilk olarak kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan öğrenci planını oluştururken hangi derse ne sıklıkla çalışacağını bildiği için planı uygulaması daha kolay olacaktır. Zamanın verimli geçebilmesi için gün için yalnızca ders çalışmak yerinde çalışma saatlerinin beraberinde, spor, eğlence, dinlenme gibi aktiviteleri de planına dahil etmelidir.

  4. Verimi düşüren etkenleri ortadan kaldırın

  Çalışılan odanın ısısından, uyku düzeni, kaygı, telefon ve sosyal medyaya kadar birçok etken ders çalışırken veriminizi düşürecektir. Örneğin programınızda 40 dakikalık bir çalışma aralığı varsa o 40 dakika boyunca çalışacağınız ders dışında hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmaması gerekir. Bu sebeple ruhen ve fiziki olarak olumsuz etkenlerden arınmış olunmalı.

  5. Uygun çalışma ortamı oluşturun

  Günlük olarak kullandığınız çalışma defter ve kitaplarını üzerinde bulundurabileceğiniz bir çalışma masanız olmalı. Çalıştığınız odada takvim ve saat bulundurmalısınız. Odanın ışığı yeterli olmalı.

  6. Dikkatinizi uyanık tutun

  İnsanda dikkat her an dağılabilir yapıdadır. Çalıştığınız ortamı dikkatinizi toplayacak materyallerle donatmalısınız. Örneğin duvara hedeflerinizin yazdığı kağıtlar asabilirsiniz. Ayrıca .alışma masasında telefon ve yiyecek bulundurmamalısınız, bunlar dikkatinizi en çok dağıtacak etkenlerdir.

  7. Derse hazırlıklı gidin

  Okula, kursa , yahut özel derse giderken işleyeceğiniz konuya hazırlıklı olarak gitmek, anlamak ve odaklanmak için daha az çaba göstermeniz yeterli olacağı için işinizi büyük oranda kolaylaşacaktır.

  8. Aynı anda farklı derslere odaklanmayın

  Masanızın olduğu kadar kafanızın da derli toplu olması çok önemli. Aynı zaman diliminde birden çok derse, konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürecek, sıkılmanıza ve ders çalışmak istememenize sebep olacaktır.

  9. Tekrar yapın

  Mutlaka dersini gördüğünüz konuları akşam terkar edin. Öğrendiklerinizin kalıcı hafızaya yerleşmesi için aynı gün içinde tekrar edilmesi önemli bir aktivitedir. Özellikle önünüzde hazrlandığınız bir sınav varsa düzenli aralıklarla çalıştığınız konuları tekrar etmeniz sizin için faydalı olacaktır.


  10. Farklı kaynaklardan yararlanın

  Ders çalışırken farklı kaynaklardan yararlanmak, çalışılan konu ile ilgili daha geniş bilgiler edinmemizi sağlar. Kullandığınız kaynakların güncel ve güvenilir olmasına dikkat edip, çeşitlendirmelisiniz.

  11. Not tutun

  Öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmek için bir başka aktivite ise not almak. Yalnızca duysal değil görsel olarak da hafızanızı desteklemiş olacaksınız.

  12. Açken ve yeni yemek yediğinizde çalışmayın

  Karnınız açken derse odaklanmanız neredeyse mümkün olmayacaktır. Karnınız tokken ise üzerinizde bir ağırlık hissediyor olursunuz. Yemek yedikten yarım saat sonrasında tuvalet ihtiyacınız varsa giderip çalışma masasının başına öyle geçmelisiniz.

  13. 40 Dakika ders – 10 dakika mola sistemini uygulayın

  Saatlerce ders çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bir süre sonra veriminizi tümüyle kaybetmiş olacağınız için zamanınız da boşa gidecektir. 40 dakikada bir çok uzun olmayacak şekilde molalar verin.   
  Kurucu Temsilcisi
  Değer ÇAPAR


  Anahtar Kelimeler: 2020 YÖS, Bakırköy YÖS, 2020 YÖS Başvuruları, Yabancı Öğrenci Sınavı, YÖS, Bakırköy yös dershanesi, kurs, yöskursu, yös kursları bakırkoy  YÖS kursu, bakırköy  de  YOS kursu, yos kursu bakırköy  ,yös kursu bakırkoy   ,yos courses in bakırkoy  ,yös bakırkoy   yos exam courses in bakırkoy   , yos courses in bakırkoy ,bakırköy yös hazırlık kursu İstanbul YÖS kursu, İstanbul  da YOS kursu, yos kursu İstanbul  ,yös kursu İstanbul,yos courses in İstanbul, İstanbul yos  ,yös İstanbul ,yos exam courses in İstanbul  , yos courses in İstanbul,yos istanbul,yos istanbul,yos istanbul,yos istanbul,yös istanbul,yös istanbul,yös istanbul,yös istanbul,yös istanbul,yös istanbulyös,yös istanbul,yös istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,YÖS istanbul,turkish courses in istanbul,turkish courses in istanbul,turkish courses in istanbul,turkish courses in istanbul, bakırköy yös dershanesiYÖS HAZIRLIK KURSU, YÖS HAZIRLIK, YÖS KURSU, YÖS DERSHANESİ, YÖS DERSANESİ, studyinturkey, yös 2019, 2019 YÖS, Dershane, dersane,